Jak korzystać z portalu - Poradnik

If you are a non-polish user, I recommend you to browse this portal in polish version to see book examples.

Nie musisz być zalogowany(a), aby móc przeglądać książki, autorów, magazyny oraz wydawców.

Aby się zarejestrować, naciśnij przycisk "Zarejestruj" w górnym menu. Gdy posiadasz już konto, naciśnij przycisk "zaloguj", aby się zalogować.

Książki można przeglądać ("lista"), dodawać ("utwórz"), przejrzeć swoje "szkice" (czyli dodane przez Ciebie książki, ale jeszcze nie opublikowane. Inni użytkownicy ich nie widzą). Można również przejrzeć listę dodanych książek do przeczytania ("Chcę przeczytać"), przeczytanych ("Przeczytane") lub ulubionych ("Ulubione"). Możesz również przejrzeć dodane przez siebie pozycje ("Dodane").

Autorów można przeglądać ("lista"), dodawać ("utwórz"), przejrzeć swoje "szkice" (czyli dodani przez Ciebie autorzy, ale jeszcze nie opublikowani. Inni użytkownicy ich nie widzą). Można również przejrzeć listę dodanych autorów ("Dodane") lub ulubionych ("Ulubione").

Magazyny można przeglądać ("lista"), dodawać ("utwórz"), przejrzeć swoje "szkice" (czyli dodane przez Ciebie magazyny, ale jeszcze nie opublikowane. Inni użytkownicy ich nie widzą). Można również przejrzeć listę dodanych magazynów do przeczytania ("Chcę przeczytać"), przeczytanych ("Przeczytane") lub ulubionych ("Ulubione"). Możesz również przejrzeć dodane przez siebie pozycje ("Dodane").

Wydawców można przeglądać ("lista"), dodawać ("utwórz"), przejrzeć swoje "szkice" (czyli dodani przez Ciebie wydawcy, ale jeszcze nie opublikowani. Inni użytkownicy ich nie widzą). Można również przejrzeć listę dodanych wydawców ("Dodane") lub ulubionych ("Ulubione").

Aby dodać książkę, należy uprzednio dodać autora, lub wybrać autora z istniejącej listy. Podobnie się ma sytuacja z magazynami - należy dodać wydawcę, by dodać magazyn (można, jeżeli to możliwe, wybrać wydawcę z listy istniejących).

Autora dodajemy wybierając z menu "Autorzy", pozycję "Utwórz". Wyświetli się formularz. Można dodać zdjęcie, ale nie jest to konieczne. Należy wpisać imię, nazwisko oraz opis. Opis jest wymagany w zależności od wybranego języka strony. Jeżeli na przykład przeglądasz Bookomanię w języku angielskim - musisz dodać angielski opis, jeżeli przeglądasz w języku polskim - musisz dodać polski opis. Analogicznie jest z pozostałymi językami (może się ich więcej pojawić w przyszłości). Należy także wybrać status autora: "Szkic" lub "Publikuj".

Książkę dodajemy klikając przycisk "Utwórz" w podmenu "Książki". Tutaj również mamy wersje językowe. Tytuł, opis i datę publikacji dodajemy w zależności od wybranego języka (można dodać też wszystkie). Autora należy wybrać z listy. Gatunek również wybieramy z listy. URL podajemy, jeżeli chcemy wskazać w jakiej księgarni możemy nabyć książkę, a format dotyczy dostępnych formatów danej książki w tej księgarni. Należy wybrać status: "Szkic" lub "Publikuj". Jeżeli mamy zdjęcie książki, dodajemy je w zależności od wersji językowej. Każda wersja językowa ma swoją własną okładkę!

Magazyn dodajemy klikając przycisk "Utwórz" w podmenu "Magazyny". Tutaj nie ma wersji językowych, dlatego zaleca się dodawać magazyn w takim języku, w jakim jest wydany magazyn. Można dodać zdjęcie okładki magazynu. Wydawcę należy wybrać z listy. Numer odpowiada numerowi magazynu. W przypadku magazynów angielskich, może numer wyglądać tak: "Issue 42". Prosimy o nie wstawianie zbyt długich numerów. Gatunek wybieramy z listy. Datę publikacji dodajemy w formacie YYYY-MM-DD, gdzie Y to rok (czterocyfrowy), M to miesiąc, D to dzień. Opis najlepiej żeby był jak najbardziej wyczerpujący. Należy wybrać status: "Szkic" lub "Publikuj".

Wydawcę dodajemy klikając przycisk "Utwórz" w podmenu "Wydawcy". Dodajemy logo wydawcy, jeżeli takie posiadamy. Podajemy nazwę oraz opis. Wybieramy kraj, w jakim wydawca wydaje magazyn. Jest to ważne, gdyż służy potem do sortowania wyników na liście. Należy wybrać status: "Szkic" lub "Publikuj".

Na liście książek (i magazynów) pod daną pozycją lub w szczegółach książki (i magazynu) znajdują się przyciski: "Chcę przeczytać", "Przeczytane" oraz "Ulubione". Można dodać daną książkę (lub magazyn) do jednej z podanych sekcji. Na przykład jeśli znajdziemy książkę, którą zamierzamy przeczytać, klikamy "Chcę przeczytać". Potem taką książkę możemy oznaczyć jako przeczytaną ("Przeczytane"), a na końcu możemy dodać ją do "Ulubionych". Po kliknięciu przycisku, nie trzeba strony odświeżać, a licznik sam się zaktualizuje (w szczegółach książki).

Na liście autorów (i wydawców) pod daną pozycją lub w szczegółach autora (i wydawcy) znajduje się przycisk: "Ulubione". Można dodać danego autora (lub wydawce) do prywatnej kolekcji "Ulubionych". Po kliknięciu przycisku, nie trzeba strony odświeżać, a licznik sam się zaktualizuje (w szczegółach autora).

W szczegółach książki (lub magazynu) znajdują się pod zdjęciem okładki przyciski: "Chcę przeczytać", "Przeczytane" oraz "Ulubione", a obok nich liczby (zaczynając od zera). Te liczby pokazują ile osób kliknęło dany przycisk na portalu. Na przykład książkę "Nieodnaleziona" chcą przeczytać 2 osoby.

Każdy użytkownik posiada jeden profil. Profil można edytować. Na profilu może ustawić sobie avatar oraz adres e-mail (adres nie jest widoczny dla innych użytkowników). Na profilu widnieją statystyki odnośnie przeczytanych przez Ciebie książek itd.

Użytkownik może zmienić wersję językową na portalu. W zależności od tego zmienią się opisy książek itd. Natomiast jeżeli dana książka nie ma tytułu w języku na przykład angielskim, a użytkownik będzie korzystał z tej wersji językowej, automatycznie pojawi się pierwszy dostępny tytuł z innej wersji językowej.